środa, 15 października 2014

Only in Black ?


Dziś na tapetę idzie czerń

Umiłowana przez większość z nas. Należy do kolorów konserwatywnych i doskonale współgra (ośmielę się powiedzieć) z każdą barwą. Często nazywana "bezpiecznym kolorem", gdyż praktycznie zawsze wygląda się w niej dobrze i bez względu na okazję bez obaw mamy pewność, że nie popełnimy w jej towarzystwie "faux pas"

A co o niej wiemy, jaką symbolikę ma ten kolor?


"I SEE ME ONLY IN BLACK"

 W kulturze chińskiej jest kolorem małych chłopców i szczęścia, w starożytnym Egipcie oraz dla Indian jest kolorem życia, kojarzony z życiodajnym mułem Nilu, ziemią i jej rolą dla człowieka. Głównym znaczeniem w kulturze amerykańskiej oraz europejskiej jest śmierć...Do dnia dzisiejszego w kręgu kultury europejskiej kojarzony z religijnością, żałobą i śmiercią, czarny zyskał wielką symbolikę w XX wieku. Stał się kolorem elegancji, luksusu, wyrafinowania i szykowności - na uroczystym balu nie obędzie się bez czarnych marynarek i klasycznych "małych czarnych".
Jest kolorem nowoczesności i tradycji zarazem, zaś obydwie te cechy spina w całość kojarzenie czerni z dobrym smakiem.
Innymi istotnymi cechami symbolizowanymi przez czerń to: tajemniczość, seksowność, kojarzona z władzą, dostojnością oraz powagą.

Zestawienie czerni w towarzystwie innych kolorów sprawia, że te stają się jaśniejsze. Czerń optycznie wyszczupla. :-)


? ? ?  Czy wiesz, że ... ¿ ¿ ¿ ¿
Czarny nie jest kolorem, ponieważ pochłania wszystkie kolory i nie odbija ich do naszego oka, dlatego nie widzimy tego koloru
Sukienka/Dress: Sinsay  Kurtka/Jacket: New Look Snapback: New Era Trampki/Sneakers: Converse ShopperBag: Mohito Okulary/Glasses: Ray-Ban


Foto Michał Fajga

( zastrzegam sobie możliwość kopiowania zdjęć - są one wyłącznie moją własnością )

Click G+ if you like